HızRay projesi nedir, ne zaman bitecek?

İstanbul’un en büyük sorunlarından biri olan trafik sorununu çözecek 5 milyar dolarlık HızRay projesi ile ilgili tüm detaylar belli oldu. İstanbul’da ulaşımı rahatlatacak proje ile İstanbul’un her iki yakasının en kalabalık alanları saatte 180 km/s hıza ulaşan hızlı metro ile bağlanacak. HızRay’ın durakları arasında Esenyurt, Kağıthane, Ümraniye ve Pendik de yer alacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından açıklanan proje ile İstanbul’da bir uçtan bir uca hızlı bir şekilde seyahat etmek mümkün olacak. Yaklaşık 5 milyar dolarlık proje, 4 yıl yapım süresine sahip. Projenin maliyetinin de yap-işlet-devret modeli ile karşılanması planlanıyor. Projenin başlaması için tüm izinlerinin alınması gerekiyor. Projenin 2024 yılı 2. yarısında başlaması planlanıyor.

HızRay projesi nedir?

Proje ile birlikte İstanbul’da toplu ulaşım hızı artacak. Toplu ulaşımda raylı sistemin payı 2025’te yüzde 30’u geçecek. Motorlu araç trafiği, HızRay koridorunda yüzde 15-20 azalacak. Mevcut raylı sistem ağını bütünleştirecek.

Mevcut ve inşaatı devam eden 14 raylı sistem hattı ve metrobüsle doğrudan entegrasyon sağlanacak. 10 raylı sistem hattına aktarmalı entegrasyon sağlanacak. İstanbul Boğazı, yakalar arası geçişlerde toplu ulaşım hızı artacak. 12 ilçeye ve bugünkü nüfusa göre 6.3 milyon kişiye hizmet edecek. Yoğun nüfus ile istihdam bölgelerini birleştirecek.

İstanbul’da trafik sorununu çözecek HIZRAY projesinin detayları belli oldu. Mega proje ile İstanbul’un kronikleşen trafik sorunu yüksek hızlı metro ile çözülecek.

HIZRAY projesi ne zaman bitecek?

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, HIZRAY adlı mega proje ile İstanbul’un trafik sorununa çözüm bulacaklarını müjdeledi. İstanbul’da trafik sorununu çözmesi beklenen HIZRAY projesinde yapım çalışmaları, tüm izinler alınabilirse 2024 yılının 6. ayında başlayacak.

Buna göre HIZRAY 12 ilçeden geçecek ve Halkalı ile Sabiha Gökçen Havalimanını birbirine bağlayacak. 5 milyar dolara mal olacağı açıklanan projenin inşaatı Cumhurbaşkanlığı ve İBB Meclisinden izinleri alınması ihtimali gerçekleşirse 2024’ün Haziran ayında yap-işlet-devret modeli ile yapılacak.

HIZRAY güzergahının Yüksek Hızlı Tren dahil olmak üzere 14 raylı sistem ve metrobüsle entegre olacağı öğrenildi. Toplam 62.8 kilometre uzunluğunda olacak hat boyunca sefer sıklığı 3 dakika olacak. Bu, 15 dakikada bir sefer yapılan Marmaray’a göre 5 kat fazla sefer anlamına geliyor.

4 yılda tamamlanması tahmin edilen proje ile Sabiha Gökçen Havalimanı ile Halkalı arası 55 dakika, Alibeyköy-Altunizade 17 dakika ve Mecidiyeköy-Finans Merkezi arası 12 dakikada seyahat edilebilecek.